In memoriam
BH TK 1 RH-FE Diamond Bluff Paris Texas ATDds OTDc
”Xena”
narttu
synt. 19.1.2004 – kesäkuu 2017 (vanhuus)
Rek. Suomen Kennelliittoon ja ASCA
kasvattaja: Karin Dahlin, Diamond Bluff / Flat Outt kennel
lonkat A/A
kyynärpäät 0/0
silmät tutkittu & terveet 2004 -2012
oikea purenta ja kaikki hampaat, vanhanakin
selkä kuvattu ja ei muutoksia 2005, 2011
HSF4 normaali/normaali
steriloitu 10-vuotiaana
black bicolor, pitkä häntä, kaikki hampaat
Hyväksytty VIRTA-tarkastus
Pelastuskoiraliiton hälytystasovaatimus (hyväksytyt loppukokeet päivä ja pimeä)
Kilpaillut paimennuksessa, tottelevaisuudessa ja palveluskoira-/ pelastuskoirakokeissa. Paimennuksessa suorittanut ASCA:n voittajaluokan (ankat, lampaat) ja avoimen luokan (naudat). Hyväksytty palveluskoiraliiton pelastusjäljen soveltuvuuskoe
Tottelevaisuuskokeissa AVO-1, oikeus VOI. Xena oli ikänsä erittäin olosuhde-, alusta- ja äänivarma. Voidaan toki myös todeta, että se eli elämänsä koirakokemusta omaavassa kodissa.
Xenan tärkein rooli on olla emännän seuralainen maastossa ja luontoretkillä, joten kovin intensiivinen treenaaminen eri harrastuslajeissa on jäänyt. Xena on luonteeltaan varma ja tasapainoinen. Se on helposti motivoitavissa ruualla ja leikillä ja sillä on luontainen paimennusvietti. Se on ollut tähän saakka hyvin terve. Sillä ei ole mitään allergioita tai muitakaan vaivoja (elokuu 2013).
Xenan kaltaista koiraa saa elämäänsä vain harvoin. Kiitos Karin!